17 Nisan 2024 , Çarşamba
Mevzuat

Anonim şirketlerde 2024 yılı için bir avukat ile sözleşme yapma zorunluluğu 1.250.000 TL’dir.

Anonim şirketlerde 2024 yılında avukat bulundurma zorunluluğu, 1.250.000,00.TL sermaye hesabına yeniden değerleme sonucunda artan değer mi dikkate alınacak? KAYITLI sermaye dikkate alınır. Diğer taraftan sermaye hesabı yeniden değerlemeye tabi tutulmaz. Yeniden değerlemeye; Bilançoda yer alan ATİK içindir. (VUK Geç.Md.32) Anonim Şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğuna ilişkin hesaplama asgari sermayenin 5 katı alınarak bulunmaktadır. A.Ş.’lerde asgari sermaye 250.000 TL’ye çıkartıldığı için, bu tutarın 5 katı olan 1.250.000 TL yeni avukat bulundurma zorunluluğunda esas alınacak tutar olarak belirlenmiş oldu. Buna göre nominal (kayıtlı) sermayesi 1250.000 ve üzerinde olan A.Ş.’ler sözleşmeli avukat bulundurmak (bir avukat ile sözleşme yapmak) zorundadır. A.Ş.’lerdeki asgari sermaye tutarı 250.000 TL kaldığı sürece bu had geçerli olacaktır. Buradaki artış yeniden değerlemeye endekslenmemiştir. YASAL DAYANAK ve İLİNTİLİ İÇERİK 2024 A.Ş. Avukat zorunluluğu  Resmi Gazete’de yayınlanan 7887 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile; 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Anonim Şirketler için TTK’nın 332. Maddesi gereği asgari sermaye tutarı 250.000 TL’ye yükseltildi. (Resmi Gazete-26.11.2023/32381) Sermayenin 5 katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan A.Ş.’ler sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundalar. (Avukatlık Kanunu Madde 35/f.3) 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari sermayesi 250.000 TL x 5 = 1.250.000 TL ve üzeri olan A.Ş.’ler bir avukat ile sözleşme yapmak zorundadır. Limited şirketler için avukat bulundurma zorunluluğu yoktur.   Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.